Uddevalla Golfklubbs miljöarbete
Uddevalla Golfklubb strävar efter ett långsiktigt och hållbart miljöarbete. Vår miljöplan från 2024 utgör grunden för ett systematiskt miljöarbete genom att planera, prioritera och följa upp de miljöåtgärder klubben måste eller önskar göra samt att visa för medlemmar, gästspelare och övriga att klubben tar sitt miljöansvar.
UGK:s målsättning utgår ifrån de fem nationella miljömålsgrupper som berör golfklubbars verksamhet. Vårt miljöarbete strävar efter att nå ständiga förbättringar, men att koncentrera insatser till de för varje tid viktigaste och möjliga miljöaspekterna.
- Vi arbetar för att våra mål och åtgärder är förankrade hos personal och medlemmar.
- Vi arbetar för att reducera vår totala resursförbrukning. Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra energieffektiviteten i verksamheten.
- Vi verkar för god hushållning med mark och vatten.
- Vi minimerar vår användning av icke förnyelsebara material.
- Vi verkar för att både hälsa och miljön skall skyddas genom att minska utsläpp av föroreningar och skadliga ämnen i naturen i samband med transporter, underhållsarbeten samt skötsel av banan.
- Vi skyddar och vårdar vår natur och verkar för att bevara den biologiska mångfalden.
- Vi har även en uttalad målsättning att miljöcertifiera föreningen.
De senaste åren har bl.a. följande genomförts.
- Solcellsanläggning för nästan hela elförbrukningen samt laddstolpar för elbilar installerades 2024. Värmepumpsteknik och LED-lampor finns för alla byggnader.
- Klubbens maskinpark för banunderhållet har
moderniserats med nya energisnåla greenklippare samt 17 robotgräsklippare för klippning av samtliga fairways. - Behovsanpassad bevattning på tees och greener pågår. Spridarsystemet renoveras fortlöpande.
- Källsortering av avfall har införts.
- Miljöpolicy för inköp av utrustning och materiel finns.
- Egenmiljötillsyn för den miljöpåverkande verksamheten genomförs enligt införda rutiner för bl.a. kemikalier, bränslen, oljor och farligt avfall. Minskning av bekämpningsmedel och gödsel till ett minimum genom IPM (Integrerat växtskydd).
- Vårt avloppsreningsverk har nyligen renoverats.
- Åtgärder mot näringsläckage från banan och dammar planeras att utföras 2027.
- Arbetssätt och åtgärder för naturvård och skydd av naturmiljön pågår, exempelvis fågelholkar, insektshotell och dammrestaurering. Arbete med att ta bort invasiva arter utförs fortlöpande. Vi deltar i kampanjen ”Gör golfen vildare”.
Uppdaterad 2026-10-27

